Rok 2000

Jarná brigáda ešte pred založením združenia

Napriek ťažkým chvíľam, kedy museli sme opustiť naše bývalé združenie Bašta, rozhodli sme sa pokračovať v rozbehnutých brigádach a na jar zorganizovali spolu s trampami tradičnú brigádu zameranú na čistenie hradu od náletovej zelene…

Kto raz už okúsil chuť medu, vždy bude po ňom túžiť. A tak sa stalo aj s nami … keď sme sa už raz rozhodli pomáhať hradom, napriek ťažkostiam v tom budeme pokračovať. Jedného aprílového dňa sme sa všetci zišli a vyjadrili svoju spoločnú túžbu listom na ministerstvo. Po skúsenostiach z predchádzajúceho združenia sme s vypracovávaním stanov nemali žiadne problémy a tak nás ministerstvo dňa 24.05.2000 zaregistrovalo ako Združenie RONDEL

Po dlhých úvahách, ktorý hrad si vybrať – uvažovali sme o Gýmeši, Bzovíku, Šášove či Vígľaši, sme sa nakoniec rozhodli pre hrad Čabraď. A to napriek tomu, že je tu chránená oblasť, čo nám dosť sťažuje situáciu. No keďže sme tam mali už vytvorené zázemie a miestnym sme neboli neznámi, predsa len vyhral. Rokovali sme o prenájme budovy pod hradom s Agentúrou životného prostredia, ale nič sme nevyriešili, lebo tá zaniká a budova prešla do správy Banskej Štiavnice. Tá ju následne prenajala obci Čabraďský Vrbovok, s ktorou spolupracujeme. Preto môžeme budovu pri organizovaní aktivít na hrade využívať.

Leto ubehlo veľmi rýchlo a tak popri iných starostiach ako je výroba razítka, zriadenie účtu a podobne, sme toho na hrade veľa nestihli. Preskúmali sme však Ľubietovské bane, čosi naštudovali a vytipovali ďalšie štôlne. Ďalej sme začali pátrať po starých hutách a na Michalskom jarmoku sme predviedli výrobu keramiky stredovekou technológiou a historický šerm.

17.-19.11.2000

Jednako sme pre „náš“ hrad v tomto roku stihli urobiť aspoň niečo. Zorganizovali sme jesennú brigádu v spolupráci s T.O. Hadie údolie a ich priateľmi. V piatok sme sa tam stretli v trochu menšom počte ako na minulých brigádach (jar 2000 príp. jeseň 1999), no naše odhodlanie bolo o to väčšie. Len počasie nám akosi neprialo. V noci začalo pršať a slabý dážď pokračoval s prestávkami celú sobotu až do nedele rána. Spočiatku sme čakali, či sa počasie nenapraví, ale potom sme sa rozhodli predsa len ísť niečo robiť aj napriek jeho rozmarom. A tak vyrážame na hrad plný elánu klčovať. Tento raz sme sa vrhli na krovie vo vonkajšom opevnení zo západnej strany od bašty II po III. Tam náš postup spomalilo husté krovie tŕnok s orgovánom a silnejúci dážď. Vyťali sme teda ešte pár suchých stromov z hradieb a vzdali to. Aj tak sme v danej situácii urobili až dosť.
Časť skupiny z Hadieho údolia sa pustila do čistenia zarasteného a dosť zanedbaného cintorína. Rozhodli sa, že si ho zoberú pod patronát a budú sa oň starať aj naďalej. Bacil sa po obede pustil ešte do čistenia bývalej fary. Vysekal krovie a stromy pred východnou fasádou a z časti a zo severu. Viac však už nevládal a už sa aj stmievalo.
V nedeľu ešte Bacil odstránil nasekané krovie z okolia fary a nafotil niekoľko dokumentárnych záberov. Dohodol sa totiž s kamarátom Bredym (združenie VEPOR), že príde na jar zamerať faru aj mlyn. Mal by sa tiež pokúsiť o výrobu repliky stredovekého kríža na cintoríne.
S podstarostom obce Čabraďský Vrbovok sme tiež rozprávali o využití budovy pod hradom a o plánoch na budúci rok. Hovorilo sa náučnom chodníku po hrade, zastrešení vstupnej brány a iných možných aktivitách. No črtá sa sľubný rok. Však uvidíme koľko sa toho stihne a čo vlastne prinesie.